Pojemniki ESD - ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi

28.06.2021
Wszystkie produkty wrażliwe na ESD (ElectroStatic Discharge),  czyli np. komponenty komputerowe muszą być obsługiwane, pakowane i przechowywane w środowisku chronionym przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Stacje robocze ESD i obszary chronione przed wyładowaniami elektrostatycznymi w kontrolowany sposób rozpraszają istniejące ładunki elektrostatyczne i zapobiegają ich powstawaniu. Można to osiągnąć za pomocą przewodzących powierzchni roboczych i podłóg, przewodzących taśm antystatycznych, odpowiednich mebli, odpowiedniej odzieży, obuwia przewodzącego, zjonizowanego powietrza otoczenia i uziemienia wszystkich komponentów. Bardzo pomocne są też pojemniki typu ESD.

Pojemniki do przechowywania i transportu komponentów elektronicznych są często wykonane z polipropylenu (PP).  PP ma wiele dobrych właściwości,  może być używany między innymi  jako izolator prądowy, ponieważ praktycznie nie przewodzi. Niemniej jednak na powierzchni polipropylenu mogą powstawać ładunki elektryczne. Pocieranie odzieży o powierzchnię PP lub przesuwanie pojemnika po rolkach, torach przenośnika itp. może powodować stosunkowo duże napięcia. Są różne sposoby na zmniejszenie tych napięć. Można to osiągnąć przez przepływ powietrza zjonizowanego. W zależności od zastosowania bardziej odpowiednie może być sztuczne zwiększenie przewodności samego polipropylenu.
Materiał pojemnika można zmodyfikować w celu ochrony przed ESD za pomocą dwóch środków. Po pierwsze do pojemników PP jest dodawany dodatek cząstek sadzy przewodzącej. W efekcie materiał staje się czarny, gęstość wzrasta, a rezystancja elektryczna wynosi około <105Ohm. Nieco droższa jest produkcja pojemników ESD z PP przewodzącego prąd elektryczny dedykowanych do przechowywania i transportu elementów elektronicznych. Ta metoda wymaga dodatkowego wysiłku w przetwarzaniu, ponieważ materiał prowadzi do pewnego zanieczyszczenia sprzętu. Oprócz wyższych kosztów czyszczenia, przewodzący PP nie jest zalecany do stosowania w czystych pomieszczeniach. Drugim sposobem modyfikacji PP w pojemnikach ESD jest zwiększenie rezystancji do około 1011 Ohm. Wtedy materiał nie jest już określany jako przewodzący, ale jako rozpraszający.  Niektóre firmy preferują ten wariant materiału, ponieważ prąd nie jest kierowany nagle, ale „delikatniej” – zapobiegając uszkodzeniu wrażliwych elementów elektronicznych. Materiał rozpraszający jest dostępny w kilku podstawowych kolorach i nadaje się również do pomieszczeń czystych. Jednak oba omawiane tutaj rodzaje materiałów nie nadają się do kontaktu z żywnością.
FACH-PAK ma w ofercie kilkanaście rodzajów pojemników ESD- w wymiarach Euro, o różnych wysokościach.

powrót